Чорна п'ятниця: історія великого обвалу

У більшість сучасних людей словосполучення «чорна п'ятниця» асоціюється з останньою п'ятницею листопада — днем, коли стартує традиційний сезон передноворічних розпродажів. Однак це поняття має свою історію, і далеко не завжди воно було пов'язане з приємними знижками. Понад те, раніше чорними називали дні світових подій у сфері економіки. Однією з таких подій стала Чорна п'ятниця 24 вересня 1869 року, коли стався сильний обвал на Нью-Йоркській фондовій біржі. Заглибимося в історію XIX століття і подивимося, що ж сталося того фатального дня і якими були його наслідки.
Передумови обвалу фондової біржі та його причини
Паніка на Нью-Йоркській фондовій біржі стала результатом спланованої акції. Ключовими постатями значного економічного потрясіння стали американці Джейсон Гулд та Джеймс Фіск. Перший зіграв головну роль у змові, що спричинило обвал на фондовому ринку. Початком залізничного бізнесу Гулда стало керування залізницею Rensselaer & Saratoga. В результаті перетворень, які зробив молодий бізнесмен, вона почала приносити дохід, що дозволив стати йому господарем ще однієї залізничної гілки — Rutland & Washington. Джейсону вдалося і її реорганізувати таким чином, що вона почала приносити дохід, хоча спочатку була в занепаді. Успішний бізнес надихнув Гулда на освоєння фондової біржі. Майбутній олігарх поставив за мету скупити більшу частину акцій усіх залізничних компаній. Він швидко освоївся на Уолл-стріт. Будучи власником двох залізниць, він вправно грав на котируваннях їхніх акцій. Цьому сприяла відсутність на той момент суворих обмежень щодо використання інсайдерської інформації. Незважаючи на відмінний стан справ, Гулду все одно не вистачало коштів, щоб заволодіти більшою частиною акцій компаній залізничної галузі. У цей час з'являється другий фігурант справи Джеймс Фіск, приятель Гулда. Вони мали гроші і кмітливість, але не здібності в торгівлі, тому в справі з'явився третій учасник — фінансист Деніел Дрю. Об'єднавшись, друзі почали скуповувати всі залізниці. Початковою метою було повне підпорядкування галузі. У 1869 році їм вдалося відвоювати залізничну гілку Erie Railroad у самого Корнеліуса Вандербільта, іменитого тогочасного бізнесмена.

Наступним важливим кроком спекулянтів стала спроба отримати залізницю Albany & Susquehanna, власником якої був Джозеф Рамсей. Але вони не змогли завершити угоду, оскільки більша частина акцій належала представникам влади та приватним інвесторам. Однак хватких бізнесменів це не зупинило, і вони направили свого представника для масового скуповування цінних паперів. Джозеф Рамсей дізнався про їхні плани і намагався протистояти — організував зустрічне скуповування акцій Albany & Susquehanna.
В результаті вартість акцій збільшилася вдвічі (з 25 до 50 дол.). Незважаючи на дії Рамсея, контрольний пакет акцій все ж таки дістався Гулду та його партнерам. Проте боротьба тривала й надалі, супроводжуючись наймами гангстерів та підкупом суду Гулдом. У цій боротьбі перемогу здобув Джозеф Рамсей, а Гулд та його партнери надалі стали всі свої справи вирішувати за допомогою зв'язків та хабарів. Їх стали називати Robber Barons (за змістом близько до «злодії в законі»). Ця фраза стала номінальною в ту епоху.
Незважаючи на перешкоди, мрія Гулда збулася — він став керуючим Erie Railroad. Отримавши довгоочікувану дорогу, підприємець не став займатися її розвитком, а наголосив на випуску і продажу акцій. Гулд підробляв звіти про прибуток компаній, а до моменту розкриття афери він уже встиг продати цінних паперів на суму 5 млн дол. В результаті судових позовів з ошуканими акціонерами Гулду та його партнерам було присуджено виплатити 7,5 млн дол. на користь потерпілих. Але завдяки хабарям бізнесмени спритно втекли від цього покарання.
Події Чорної п'ятниці та її учасники
Торішнього серпня 1869 року Гулд і Фіск розробили стратегічний план підвищення ціни ринку. Спекулянти хотіли досягти зростання тарифів на залізничні перевезення сільськогосподарської продукції. Передбачалося, що закупивши великий обсяг золота, яке було на той момент міжнародною валютою, вони спровокують зростання цін на зерно. Це призвело б до зростання попиту на його транспортування, і бізнесмени змогли б підняти вартість залізничних перевезень. Спланована акція негласно підтримувалась ближнім оточенням президента Улісса Сімпсона Гранта. У перший день дії змовників сприяли підвищенню ціни благородного металу на 40%, що викликало паніку на Нью-Йоркській фондовій біржі. Президент США взяв ситуацію під контроль. На цей час курс золота вже піднявся на 65%. Щоб стабілізувати ситуацію, що склалася, казначейство США без попередження викинуло на ринок велику кількість золота. З цієї причини 24 вересня 1869 стався великий обвал — курс впав відразу на 30%. На ринку розпочалася масова паніка. Котирування стрімко падали, а трейдери для погашення боргів терміново продавали акції. Чорна п'ятниця 1869 року увійшла в історію як подія, що спричинила негативні наслідки для всієї економіки США.

Розв'язка подій та наслідки Чорної п'ятниці 1869 року
Джейсону Гулду та Джеймсу Фіску вдалося не тільки уникнути розорення, але й вийти з афери з прибутком у 3 млн дол. Існує думка, що за спиною бізнесменів стояв сам президент, який всіляко допомагав їм. Однак постраждалі учасники фондової біржі обклали Гулда численними судовими позовами, а згодом ледь не влаштували самосуд. У 1872 Джей Гулд залишив Уолл-стріт і кинув знецінену Erie Railroad. Але історія залізничного барона цьому не закінчилася. Бізнесмен почав активно скуповувати залізниці на заході США і до кризи залізничної галузі кінця 1890-х встиг створити монополію. Його приятель і напарник Джеймс Фіск після вдалих угод на золоті придбав оперний театр, проте в 1872 був розстріляний на вулиці. Згідно з офіційною версією, його було вбито суперником через особистий конфлікт. Однак багато сучасників Фіска вважали, що справжньою причиною його смерті стала Чорна п'ятниця.
Наслідком фатального вересневого дня 1869 став тимчасовий обвал фондової біржі Нью-Йорка. На тривалий період акції залізничних компаній впали у ціні. З розряду респектабельних цінних паперів вони перейшли у другосортний спекулятивний інструмент. Разом з цим Чорна п'ятниця 1869 стала причиною розвалу невеликих брокерських контор. Події, що відбулися, спричинили втрату багатьма людьми роботи, і, відповідно, джерела доходу. Експерти вважають, що Чорна п'ятниця стала основною причиною депресій кінця ХІХ століття.
Фото: GOOGLE.COM