Що таке ESG-інвестування

Компанії по всьому світу зараз орієнтуються на відповідність стандартам сталого розвитку у трьох категоріях: соціальній, управлінській та екологічній (environment, social, governance – ESG). Термін ESG вперше був використаний у доповіді, підготовленій для ООН у 2004 р. Там описувалися можливості участі бізнесу у вирішенні глобальних проблем.
Учасникам фінансових ринків слід розуміти суть ESG-інвестування, оскільки орієнтація на стандарти сталого розвитку зараз стає нормою.
Суть ESG
Оцінюється, як компанія дотримується стандартів сталого розвитку. При цьому виділяють такі критерії:
- Екологічні (environment) — як емітент захищає навколишнє середовище і в тому числі бореться зі зміною клімату
- Соціальні (social) — як компанія взаємодіє зі співробітниками, партнерами та різними вразливими спільнотами
- Управлінські (governance) — наскільки топ-менеджмент компанії дотримується принципів якості щодо внутрішнього контролю, захисту прав акціонерів, справедливої оплати
Вкладення у папери емітентів, які відповідають критеріям ESG, допомагають інвесторам із профілактикою ситуацій, коли компанії притягуються до відповідальності регуляторами та судами через неетичні дії.
Для емітентів дотримання критеріїв ESG стає стандартом, що дозволяє продемонструвати якість та залучити гроші великих інвесторів. А компанії, що ігнорують ESG, ризикують втратити капіталізацію. До того ж, хоча зараз ESG-критерії є неформальним стандартом, держрегулятори дедалі більше націлені на обов'язковість їхнього застосування великими бізнесами.
Близькими до поняття ESG вважають соціально відповідальні інвестиції (SRI). Основна відмінність між ними в тому, що ESG-інвестування націлене на отримання економічних вигод, а SRI може і не включати прибуток як основну мету.
ESG-інвестування в світі
Все більше інвесторів та компаній враховують ESG-критерії за своїх фінансових рішень. Найбільші з правил оцінки об'єднані у міжнародну мережу Принципів відповідального інвестування PRI, що діє у співпраці з ООН.
Існує шість принципів, яких дотримуються учасники PRI:
- Облік питань ESG у процесах аналізу та прийняття рішень у сфері інвестицій
- Включення питань ESG до політики та практики володіння активами
- Прагнення до розкриття інформації з питань ESG компаній, які отримують інвестиції
- Заохочення до прийняття та впровадження PRI в інвестиційній галузі
- Прагнення спільної роботи над підвищенням ефективності реалізації PRI
- Відкритість звітності про діяльність та прогрес у реалізації PRI
На кінець 2021 р. кількість учасників PRI становила 3826 суб'єктів. Під їх керуванням перебували активи на $121,3 трлн. Для порівняння: у 2012 р. налічувалося 1050 суб'єктів, а під їх керуванням були активи у $32 трлн.
92% компаній зі списку S&P 500 у тій чи іншій формі ESG.
Для відстеження бізнесів, які суворо дотримуються принципів ESG, застосовуються спеціальні індекси та рейтинги.
Так, компанія MSCI аналізує показники більш ніж 2900 емітентів. Побачити, як конкретна організація дотримується критеріїв ESG, можна на сайті.
С 2019 р. діє S&P 500 ESG Index, який відстежує акції емітентів, що в середньому вище орієнтовані на дотримання ESG-критеріїв, ніж їх аналоги.

У світі дуже розвинений і відповідає ринку довгових цінних паперів. Більше всього в цьому сегменті ESG-інвестування використані зелені зобов'язання, емітенти яких націлені на вирішення кліматичних проблем. Загальний об'єм цього ринку в середині серпня 2022 р. оцінювався в $1,9 трлн.
Фото: GOOGLE.COM