У чому суть золотого стандарту

Золото

Золото завжди високо цінувалося людством завдяки низці своїх властивостей. Воно стало затребуваним у грошовому обігу спочатку як самостійна форма грошей, а потім як основа для випуску паперових банкнот. Незважаючи на ліквідацію у 70-х роках. ХХ століття валютної системи золотого стандарту (Бреттон-Вудська система) метал продовжує зберігати стійкі позиції у світі. Невипадково міжнародні банківські стандарти Базель III, використання яких було намічено на 2022 р., відносять золото до активів першого класу.

Сутність золотого стандарту

Золото має ряд специфічних властивостей, що роблять його зручним для використання як :

  • Загальновизнана цінність
  • Значна вартість невеликих обсягів
  • Довговічність
  • Зручність для виробництва монет
  • Оптимальний обсяг запасів у природі

Особливості золота привели до його використання для платежів та зберігання коштів ще у Стародавньому світі. Золоті зливки як гроші використовувалися в Єгипті, Ассирії та інших країнах. Потім настав час золотих монет. Перші зразки карбувалися в Лідії понад 2,5 тис. років тому. У період металевих грошей паралельно із золотом зверталися срібло та мідь, що мали меншу цінність.

У міру розвитку економіки та її глобалізації пряме використання золотих монет почало поєднуватися з ходінням паперових грошей, які гарантовано обмінювалися на золото у певній пропорції. Цьому сприяли:

  • Проблеми з транспортуванням великих обсягів
  • Небезпека підробок
  • Знос золотих монет

Поступово паперові гроші почали витісняти із обігу золоті монети. Це явище підкоряється закономірності, за якою якісніші гроші витіснятимуться з обігу менш якісними, — закону Грешема.

Золотий стандарт в Україні

Оскільки на стику 19-20 століть український народ не мав своєї держави, йтиметься про ту частину територій, що відносилися до Російської Імперії, а згодом були включені до складу СРСР. На той час були дві спроби впровадити золотий стандарт для рубля.

Перша з них була здійснена міністром фінансів Сергієм Вітте у 1895–1897 роках. Основні особливості його реформи:

  • Золоті монети у відкритому обігу
  • Фіксований курс обміну паперових на золото
  • Держбанку надано право здійснювати операції із золотими монетами

Підсумком реформи стало збільшення довіри до рубля, приплив та зміцнення дисципліни в галузі . Золотий стандарт Сергія Вітте успішно пережив першу революцію 1905–1907 років. та російсько-японську війну. Припинив свою дію 1914 р., коли покриття військових витрат урядом було запущено друкарський верстат.

Друга реформа відбулася у 1922–1924 роках під керівництвом радянського міністра фінансів Григорія Сокольнікова. У ході реформи в обіг було запущено нову грошову одиницю — червонець. Частина їх випускалася у вигляді золотих монет, прирівнюваних до дореволюційної золотої десятирублевої монети, а частина — у вигляді банкнот, у яких було написано, що один червонець містить 7,74 грам золота. Основною сферою застосування червонця стали зовнішньоторговельні операції. Згортання НЕПу призвело до припинення другої спроби впровадити у країні золотий валютний стандарт.

Історія золотого стандарту у Великобританії та США

У Великобританії золотий стандарт було впроваджено в 1816 р. У обіг надійшла монета соверен, що включає 7,32 г чистого золота, прирівняна до одного фунта стерлінгів. У 1871 р. монета почала карбуватися за межами Британії: спочатку в Сіднеї, в Австралії, а потім і в інших країнах Британської імперії. У 1914 р. золотий стандарт було згорнуто, оскільки обмежував можливість випуску паперових грошей на фінансування військових витрат. У 1925–1931 pp. було зроблено спробу відновити золотий стандарт, але конвертувати банкноти дозволялося в золоті зливки, а не монети.

Золотий резерв
Золото має низку специфічних властивостей, які роблять його зручним для використання

У США золотий стандарт утвердився в 1900 р. Долар був прирівняний до 1,505 грамів золота. У 1933 р. указом Франкліна Рузвельта це ставлення було змінено: долар дорівнював 0,888 грамів золота. Це співвідношення діяло до 1968 р. Кінець золотого стандарту США поклав Річард Ніксон в 1971 р., коли оголосив про припинення гарантійної конвертованості долара на золото.

Відмова від золотого стандарту

У 1944 р. було ухвалено угоду про основні засади післявоєнної грошово-кредитної політики (Бреттон-Вудська система). Відповідно до них курси валют більшості країн фіксувалися до долара, для якого гарантувалася конвертація в золото. В основу міжнародних валютних курсів було покладено доларову систему: долар спирався на золоте забезпечення.

Незважаючи на всі переваги системи золотого валютного стандарту: стійкість, відповідальність та передбачуваність валютних курсів, він обмежував для Центробанків гнучкість та можливості грошово-кредитної політики. Результатом стала його ліквідація у 1971–1975 роках. та введення в дію з 1976 р. Ямайської системи, заснованої на вільних валютних курсах та відв'язці грошей від золотого змісту.

Незважаючи на відміну золотого стандарту, саме золото як елемент для інвестування зберегло своє значення. Воно становить 25% у міжнародних резервах ЦБ РФ. У зв'язку з політикою друкування грошей, яку проводить демократична адміністрація президента США та інших країн, привабливість золота зростатиме.

Фото: GOOGLE.COM