Від чого залежать ціни на нафту

Нафтовидобуток

Нафта, чи чорне золото, стала економічно значимої у ХІХ столітті завдяки розвитку промислових технологій. Незважаючи на появу альтернативних джерел енергії та зростання екологічних рухів, замінити нафту на виробництві досі не вдалося. Поки що світова економіка розвиватиметься за рахунок споживання вуглеводнів, ціна на них залишиться ключовим фактором безпеки для країн-експортерів та споживачів.

Скільки коштує бочка?

Економісти, трейдери, політики — усі відстежують ціну барелю нафти. Ця одиниця виміру дорівнює одній бочці об'ємом 42 галони, або майже 159 літрів. У 1886 р. нафтопромисловці Америки стандартизували барель як еталонний обсяг для торгівлі.

Еталонна марка

Нафта — це "коктейль" з вуглеводнів різної щільності, сірки та невеликої кількості інших домішок. На різних родовищах склад сировини буде відрізнятися, тому для зручності відстеження цін стали використовувати еталонні, або маркерні сорти нафти.

Brent

Якщо в новинах говорять про зміну ціни нафтового бареля, то, швидше за все, йдеться про вуглеводні, видобуті з дна Північного моря біля берегів Норвегії та Шотландії. Brent — це абревіатура, утворена з назв горизонтів залягання нафти на однойменному родовищі (Broom, Rannoch, Etive, Ness та Tarbert). За своїми характеристиками сировина відрізняється великою кількістю легких фракцій, що використовуються для виготовлення гасу та бензину, та містить мало сірки.

Саме ціна бареля марки Brent береться за основу для розрахунку вартості майже половини всіх світових сортів нафти, у тому числі й російської Urals.

WTI

West Texas Intermidiate — це загальна назва для вуглеводнів, що видобуваються в штаті Техас у США. За своєю якістю WTI не поступається Brent. Марка довго була зразком, а тепер торгується з дисконтом до західноєвропейського стандарту.

Urals

У Росії є родовища легкої нафти — марка Siberian Light. Сировина, що видобувається в Західному Сибіру, має щільність не вище, ніж у марок Brent і WTI, але відрізняється великим вмістом сірки.

Siberian Light транспортується до західних споживачів загальним нафтопроводам і поєднується з важкою нафтою Поволжя і Уралу. На виході виходить сорт Urals, який поступається якістю Brent і торгується з понижувальним коефіцієнтом. Зазвичай він становить близько 25%.

Хто призначає ціну

Ціна на товар у ринковій економіці залежить від балансу попиту та пропозиції. Але у випадку з нафтою каталізатором обвалів та зльотів часто стає фон новин. Так відбувається через те, що основний обсяг торгів сировиною на біржі проходить у «паперовому» вигляді.

Біржа
Ціна чорного золота на біржі може змінюватись на десятки відсотків протягом дня

Об'єктом угоди служать не самі постачання вуглеводнів, а розрахункові ф'ючерсні та опціонні контракти на них. Це означає, що в дату експірації (припинення дії ф'ючерсу або опціону), ніхто не відвантажуватиме трейдеру 1 тис. барелів нафти (стандартний розмір деривативу). Відбудеться лише остаточний розрахунок варіаційної маржі, тобто зміни вартості контракту до реальної ціни товару на дату. Докладно про суть деривативів йдеться у матеріалах на тему «Терміновий ринок».

Через велику кількість спекулянтів ціна чорного на біржі може змінюватися на десятки відсотків протягом дня. Ринок реагує на:

  • Повідомлення Міністерства енергетики США про скорочення або збільшення резервних запасів нафти
  • Прогнози рейтингових агентств про обсяги видобутку або очікувану вартість сировини
  • Санкції проти країн-експортерів вуглеводнів
  • Звіти про темпи розвитку економіки світу чи найбільших споживачів

При цьому безпосередньо зі здобиччю вуглеводнів може нічого не відбуватися. Наприклад, у середині травня 2022 р. ціни на нафту зростали в очікуванні рішення ЄС щодо ембарго на постачання російської нафти та перевезення її іноземними танкерами. Однак на прохання Греції таких обмежень не було прийнято. На цій новині ф'ючерс Brent відіграв усе попереднє зростання.

На короткострокові коливання цін впливають політичні рішення найбільших країн-експортерів сировини, глобальні потрясіння (наприклад, локдаун 2020 р. під час пандемії коронавірусу), новини від аналітичних та рейтингових агентств. На тривалий термін спрогнозувати вартість бареля практично неможливо. Саме через це укладені на рік ф'ючерсні контракти набувають волатильності лише за два-три місяці до виконання.

Але є й об'єктивні економічні чинники, від яких залежить вартість нафти. Відсутність порожніх місць у сховищах Оклахоми у США чи вільних потужностей на нафтопереробних заводах не можна назвати спекулятивною новиною. Це реальні обставини, що впливають на обсяг споживання та ціну чорного золота.

Фото: GOOGLE.COM